1967 289 2V - Code C
| DISPLACEMENT | 289 CUBIC INCHES |
| BORE x STROKE | 4.000" x 2.870" |
| HORSEPOWER | 200@4400 RPM |
| SPARK PLUGS | ORIG AUTOLITE TYPE: BF42 -- GAP: 0.034" |
| DISTRIBUTER | POINT DWELL: 29 DEG. -- POINT GAP: 0.017" |
| TIMING |
US: MAN TRANS: 6 DEG. BTDC -- AUTO TRANS: 6 DEG. BTDC |
| INTAKE VALVE | OPENS: 15 DEG. BTDC |
| FUEL PRESSURE | 4.5 - 5.5 PSI |
| OIL PRESSURE | 35 - 55 PSI |
| IDLE SPEED |
US: MAN TRANS: 575 RPM -- AUTO TRANS: 475 RPM |
| FIRING ORDER | 1-5-4-2-6-3-7-8 (SEE DIAGRAM BELOW) |
| CAPACITIES |
CRANKCASE: 4 QTS (+1 FOR FILTER) |
DISTRIBUTOR WIRING

Distributor rotation is counter-clockwise
To avoid confusion, remove spark plug wires one at a time
Source: Ford Motor Company via Chilton Book Company