1968 302 2V - Code F
| DISPLACEMENT | 302 CUBIC INCHES |
| BORE x STROKE | 4.000" x 3.000" |
| HORSEPOWER | 210@4400 RPM |
| SPARK PLUGS | ORIG AUTOLITE TYPE: BF42 -- GAP: 0.034" |
| DISTRIBUTER | POINT DWELL: 24 - 29 DEG. -- POINT GAP: 0.021" |
| TIMING | US: MAN TRANS: 6 DEG. BTDC -- AUTO TRANS: 6 DEG. BTDC |
| INTAKE VALVE | OPENS: 15 DEG. BTDC |
| FUEL PRESSURE | 4.5 - 5.5 PSI |
| OIL PRESSURE | 35 - 60 PSI |
| IDLE SPEED | MAN TRANS: 625 RPM -- AUTO TRANS: 550 RPM |
| FIRING ORDER | 1-5-4-2-6-3-7-8 (SEE DIAGRAM BELOW) |
| CAPACITIES | CRANKCASE: 4 QTS (+1 FOR FILTER) TRANSMISSION: 3-SPD=3.5 PTS -- 4-SPD=4 PTS -- AUTO=18 PTS DRIVE AXLE: 4 PTS COOLING SYSTEM: 15 QTS -- WITH A/C: 15 QTS |
DISTRIBUTOR WIRING

Distributor rotation is counter-clockwise
To avoid confusion, remove spark plug wires one at a time
Source: Ford Motor Company via Chilton Book Company