1971 429CJ 4V - Code C
| DISPLACEMENT | 429 CUBIC INCHES |
| BORE x STROKE | 4.362" x 3.590" |
| HORSEPOWER | 370@5400 RPM |
| SPARK PLUGS | ORIG AUTOLITE TYPE: AF32 -- GAP: 0.034" |
| DISTRIBUTER | POINT DWELL: 27 DEG. -- POINT GAP: 0.021" |
| TIMING | US: MAN TRANS: 10 DEG. BTDC -- AUTO TRANS: 10 DEG. BTDC |
| INTAKE VALVE | OPENS: 40.5 DEG. BTDC |
| FUEL PRESSURE | 4.5 - 6.5 PSI |
| OIL PRESSURE | 35 - 75 PSI |
| IDLE SPEED | MAN TRANS: 700 RPM -- AUTO TRANS: 650 RPM |
| FIRING ORDER | 1-5-4-2-6-3-7-8 (SEE DIAGRAM BELOW) |
| CAPACITIES | CRANKCASE: 6 QTS (+1 FOR FILTER) TRANSMISSION: 4-SPD=4 PTS -- AUTO=26 PTS DRIVE AXLE: 6 PTS COOLING SYSTEM: 19.5 QTS -- WITH A/C: 19.5 QTS |
DISTRIBUTOR WIRING

Distributor rotation is counter-clockwise
To avoid confusion, remove spark plug wires one at a time
Source: Ford Motor Company via Chilton Book Company